Rtmpdump Video İndirme Resimli Anlatım (İndiremeyeceğiniz video yok)

24 Şubat 2012
506 Okunma
93 Yorum
     

Rtmpdump servisini kullanan web sitelerindeki videoları indirmeyi isteyenler Google üzerinde ”rmpdump video indirmek” gibi arandıklarında çıkan arama sonuçlarına baktığımızda (en azından ben konuyla ilgili tüm sonuçları inceledim) hiçbir linkteki anlatımların işe yaramadığını görüyoruz. Rtmpdump kullanan websiteleri videoları secure player, secure streaming, rtmpe protokolü kullanarak yayınlıyor. Videoları indirebilmek için bizde aynı yöntemleri kullanıp indirmeye hak kazanacağız.

Rtmpdump aracını kullanarak kure.tv tarzı sitelerdeki istediğiniz videoyu bu yazıyı okuduktan sonra indirebileceksiniz. Öncelikle rtmpdump resmi sitesini kullanarak rtmpdump son versiyonu indirelim. İndirdiğimiz zip arşivini klasöre açalım. İndirmede anlatacağım dosya yolu C:\rtmpdump olaraktır. Bu yüzden indirdiğiniz dosyaları C sürücüsünde ”rtmpdump” isimli bir klasör oluşturup onun içine atalım.

Resimlere tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Geldiğimiz aşamada görüntümüz yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi olacaktır.

Şimdi rtmp hakkında biraz bilgi verelim;

Real Time Messaging Protocol (RTMP) : Macromedia’nın kullanıcılarına internet üzerinden ses, görüntü, veri akışını sağlamak amacıyla geliştirdiği özel bir protokoldür. Bu protokol sayesinde ses ve video streamleri taşınabilmektedir. TCP üzerinden genelde kullanılan 1935 portu ile sunucu çift yönlü haberleşme sağlar. Çift yönlüden kasıt şudur; Flash Player sunucuya bilgi gönderebildiği gibi, sunucu da talep olmasa bile Player’a istediği anda bilgi gönderebilir.

Bu protokolün bazı türevleri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  • RTMP
  • RTMPE
  • RTMPT
  • RTMPTE
  • RTMPS
  • RTMFP

Resimde belirtildiği gibi, bağlantı sunucu üzerinden gerçekleşiyor ve çok yüksek bant genişliği tüketebiliyor.

Başlat menüsünden Çalıştır sekmesine girip, ”cmd” yazıp çalıştıralım.

Komut satırımız hazır ve bizi bekliyor. Şimdi en önemli kısıma geliyoruz. Nasıl ve ne şekilde videoları alacağız? Hemen açıklayalım.

 

Öncelikle örnek olarak indirmek istediğiniz videoyu buluyorsunuz. Linkimizi seçtikten sonra sitenin kaynak kodlarına göz atıyoruz.

     

Yukarıdaki resimde gördüğümüz gibi, seçtiğiniz linkin kaynak kodlarını inceliyoruz CTRL + F tuş kombinasyonunu kullanarak ”rtmp” kelimesini aradığımızda karşımıza çıkan ilk satırlardan bahsediyoruz. Videoyu indirebilmek için bu bilgilere çok ihtiyacımız var. Kaynak kodlardaki bizi ilgilendiren bu kısmı metin olarak aşağıya ekliyeyim;

modes: [
{ type: "flash",
src: "http://isc.alsana.com/static/player/secureplayer.swf",
config: {
file: "klasor/klasor/klasor/1328807269.mp4",
image: "http://s.cdn.alsana.com/video/klasor/klasor/klasor/123456789.mp4.jpg",
streamer: "rtmpe://main.eu.cdn.streamprovider.net:80/securestreaming",
provider: "rtmp"
}

Rtmpdump parametlerini kullanarak kaynak koddaki bu bilgileri komut satırındaki yerimize oturtuyoruz. Bu işlemi yapmadan önce rtmpdump ile ilgili önemli olan parametreleri sizinle paylaşayım.
--rtmp|-r url URL (e.g. rtmp//hotname[:port]/path).
–playpath|-y Overrides the playpath parsed from rtmp url.
–swfUrl|-s url URL to player swf file.
–pageUrl|-p url Web URL of played programme.
–swfhash|-w hexstring SHA256 hash of the decompressed SWF file (32 bytes).
–swfVfy|-W url URL to player swf file, compute hash/size automatically.
–flv|-o string FLV output file name, if the file name is – print stream to stdout.
–resume|-e Resume a partial RTMP download.
–token|-T key Key for SecureToken response.

Video indirmek için Rtmpdump için gerekli olan komutu oluşturmaya başlayabiliriz.

  • rtmpdump klasörü” -r ”rtmpe linki” -a ”player çeşiti” -W ”player urlsi” -p ”http linki” -T ”SECURETOKEN” -y ”mp4:mp4 dosya yolu” -o ”kaydetme yolu
Evet komutumuz bu. Parametleri yerleştirirken boşlukların kaymamasına özen gösterin. Ayrıca burada önemli olan bir diğer kısımda bu tarz web sitelerinin kullandığı SECURETOKEN‘dir. Bunu bulmakla sizi uğraştırmayacağım. (Güvenlik sebebiyle securetoken değerlerini buradan paylaşamıyorum. Yorum olarak hangi siteden video indirmek istiyorsanız site adı ile birlikte securetokeni isterseniz mail atabilirim.
  • Securetoken kısmına benden aldığınız değeri yazmanız yeterli olacaktır.
Kaynak kodundaki renkli kısımları kaynak koda istinaden açıklayalım.
rtmpdump klasörü : zipten çıkardığınız rtmpdump klasörünü belirtin. (”C:\rtmpdump\rtmpdump.exe” şeklinde)
rtmpe linki : Kaynak kodda ”streamer” kısmındaki rtmpe urlsi.
player çeşidi : Kaynak koda göre burası sabittir. ”securestreaming”
player urlsi : Kaynak kodda src kısmındaki değerdir.
http linki : İndirmek istediğiniz videonun bulunduğu sayfanın HTTP linki.
securetoken : Bu kısımdan yukarda bahsettim.
mp4 dosya yolu : Bu kısıma kaynak koddaki file değerini yazıyorsunuz AMA yazdığınız değer örnek olarak ”mp4:klasor/klasor/klasor/123456789.mp4” bu şekilde olmalı. Tırnaktan sonraki mp4: değerinden sonra mp4 yolunu giriyoruz.
kaydetme yolu : Bu kısıma dosyayı bilgisayarınıza hangi isimle ve nereye kaydetmek isterseniz o şekilde yolunu belirtmelisiniz. Örnek ”C:\videolarim\videoismi.flv”
Başlat Çalıştır aracılığı ile cmd komut satırını açmıştık. Şimdi bu kadar işlemden sonra oluşturmuş olduğumuz komut aşağıdaki şekilde olmalı.

“C:\rtmpdump\rtmpdump.exe” -r “rtmpe://main.eu.cdn.streamprovider.net:80/securestreaming” -a “securestreaming” -W “http://isc.alsana.com/static/player/secureplayer.swf” -p “http://www.alsana.com/video/klasor/alsana-nah-videosu-izle/3131″ -T “SECURETOKEN” -y “mp4:klasor/klasor/klasor/123456789.mp4″ -o “C:\denemevideo.flv”

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi indirme başladı ve sürüyor.

Ve işte ”download complete” ! indirme işlemi tamamlandı. Videonuz .flv uzantısı ile inecektir. İstediğiniz gibi çevirip, kesip, biçip, çoğaltıp istediğinizi yapabilirsiniz.

Böylece rtmpdump video indirme işlemini bitirmiş bulunmaktayız. Soru ve sorunları yorum olarak gönderirseniz yardım edeceğim. Ayrıca yazım link verilip kaynak gösterilerek istenilen yerde yayınlanabilir.

Yazar Bilgileri

yasin@iyiblog.info
iyiblog.org ile ilgili görüş, öneri ve reklam isteklerinizi iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz. En çok 48 saat içerisinde dönüş yapılacaktır.

YAZI HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRİN

indir
Kure.Tv’den Video İndirmek (Rtmpdump ile)

Merhaba arkadaşlar, Daha önce rtmpdump kullanarak rtmpdump video indirmeyi anlatmıştım. Kure.tv adresin video indirmekte insanların aradığı birşey. Sanırım bu konuyla...

Kapat
Android - Bilgisayar - Blogger - CSS - Database - Dijital Fotoğraf Makineleri - Foto Galeri - Güncel - Joomla - Karikatür - Photoshop - Programlar - Seo - Sosyal Medya - TV - Videolar - Web - Wordpress - Yandex - Yaşam -